Dragi parinti, va multumim pentru participarea la sondajul de opinie initiat de Scoala Romaneasca in Ianuarie 2012. Iata parerile dvs, sintetizate:

Ce se face bine:

 • Pastrarea si promovarea limbii, culturii si tradiilor romanesti (prin programa scoala, dar in special cu ajutorul evenimentelor de Craciun, Martisor, etc)
 • Crearea de legaturi interpersonale si intarirea sentimentului de apartenenta la comunitatea romaneasca.
 • Intrarea adultilor (gratuita) este limitata la un insotitor de familie.

Ce ar putea fi imbunatatit:

 • Prelungirea programului scolar.
 • Impartirea pe clase adecvate, fara comasare.
 • Interzicerea lb. engleze intre copii in timpul programului si in pauze.
 • O mai buna legatura intre profesori si parinti (preferabil prin email) si lansarea unei pagini de internet dedicata Scolii.
  Informarea parintilor in legatura cu programa lunara.
 • Teme pentru acasa (optionale) sau manuale pentru cei care doresc sa isi imbunatateasca cunostintele in particular. S-au sugerat compuneri, prezentari, etc.
 • Mai multa munca in echipa pentru a dezvolta si stimula conversatia intre copii in lb. Romana.
 • Teste de evaluare periodice (la 3 luni), si raport catre parinti.

Alte sugestii:
Mai multe activitati recreativ-educative, cum ar fi excursii, joaca si concursuri in aer liber (ex. sanius), cercuri de dans, muzica, istorie, geografie (similar cu Olimpiadele copilariei noastre).

Iata punctul nostru de vedere:
Este MINUNAT ca ceea ce se face bine coincide cu scopul principal al Scolii, pastrarea si promovarea limbii si culturii romane! Inseamna ca suntem pe drumul cel bun, si cu ajutorul acestui sondaj avem posibilitatea sa ne concentram pe ce trebuie facut in viitor. Un grup de parinti si o reprezentanta a profesoarelor au avut deja doua intruniri cu reprezentanti ai TDSB pentru suport .

Iata obiectivele si realizarile noastre de pana acum, din ianuarie pana acum:

 • Se discuta serios prelungirea programului scolar si organizarea de activitati suplimentare sub tutela Asociatiei parintilor ( se va aplica pentru permis daca majoritatea parintilor sunt de acord si se ofera sa sustina programul dpdv financiar; numai 2 1/2 h sunt oferite de guvern)
 • Impartirea pe clase adecvate, fara comasare este posibila daca putem creste numarul de copii inscrisi pentru anul scolar urmator. In acest scop o sa facem inscrieri la scoala in luna iunie, pe 8 Septembrie (la Sarbatoarea Romanilor, unde speram sa avem un stand) si la 15 septembrie (Milne Valley M.S).
 • Manuale scolare: vara aceasta se vor scrie manuale pentru clasele 5/6 si 7/8.
  S-a infiintat clasa de liceu cu “compulsory credit” la scoala Senator O’Connor din Septembrie 2012. Inscrierea se face on-line in luna august.
 • Programa scolara pe clase este publicata lunar pe pagina de internet a Scolii Romanesti (www.scolaromaneasc.ca), promovata pe Facebook, si trimisa de fiecare profesor catre parinti.
 • Copiii au participat la lectii-proiect distractive, jocuri didactice, si au gazduit oaspeti de la Ziarul Observatorul – Dna Gheo si de la Faptu’ Divers. Fam. Radu si Violeta Iatan ne-au adus sucuri si Eugenii. Implicarea comunitatii sub diferite forme ajuta la crearea identitatii copiilor.
 • Temele pentru acasa sunt optionale dar primite cu entuziasm de copii cand este vorba de un desen, cantecel sau poveste. Incercam sa facem asta si prin revista.
 • Evitarea lb. engleze la scoala – copiiilor li se aminteste sa se exprime in romaneste sau sa traduca ce au spus in engleza. Aici e mai mult de munca pentru ca ei gandesc in engleza si programul este destul de scurt pentru a avea rezultate imediate.
 • Pagina de internet a scolii a fost lansata in martie va fi functioneaza partial (postarea de evenimente, programa lunara, revista). Speram sa fie complet functionala in septembrie, dar pentru asta mai avem nevoie de ajutor! Multumim si pe aceasta cale voluntarilor care au lucrat la acest proiect, pana acum.
 • Mai multe serbari si evenimente: in urma sondajului am organizat Serbarea de 8 Martie. De Ziua Copilului organizam un picnic pentru copii in curtea scolii (pizza si suc, desene pe asfalt si jocuri in aer liber). Parintii vor fi rugati sa contribuie cu mici sume de bani ($3 – $4) pentru a acoperi aceste costuri.
 • Evaluarea copiilor se face in mod mai formal cam de 2 ori pe an, dar profesorii lucreaza diferentiat cu copiii pe baza evaluarilor lor saptamanale.
 • Concursuri si alte activitati extra-scolare – Probabil ca ati vazut deja in ghiozdanele copiilor revista noastra, lansata in luna martie. Revista Scolii Romanesti isi propune sa fie un material util si distractiv pentru copii, si speram sa completeze cu success activitatile desfasurate in clasa. In paginile ei, copiii vor avea ocazia sa citeasca lucruri interesante despre Romania si cultura romana, vor fi stimulati sa participe la diverse concursuri, si isi vor regasi desenele si povestioarele lor. Desi revista se adreseaza copiilor, ca parinti va rugam mult sa ne trimiteti parerile si sugestiile dvs la adresa de email posta@scoalaromaneasca.ca/wp.
 • In afara de revista, putem avea si o tabara de vara in luna iulie, daca se strange un numar minim de 23 de copii. Mai multe informatii au fost deja postate pe paginile noastre de internet si Facebook.
 • Pentru a putea depozita materialele necesare activitatii scolare, am obtinut un mic spatiu in cadrul scolii Milne Valley MS, unde putem strange carti, jocuri, rechizite, etc. (Donatiile dvs. sunt binevenite oricand). Din septembrie speram sa avem si un panou pe care sa postam saptamanal informatii la zi, lucrarile copiilor, etc.
 • Noi suntem destul de mandri de ceea ce-am realizat pana acum, avand in vedere ca totul se bazeaza pe munca si initativa profesorilor si a catorva parinti voluntari. Chiar si reprezentantii TDSB sunt foarte placut impresionati de progresul si activitatile noastre. Speram sa ne incurajati eforturile si sa ne ajutati sa putem continua!

Ce puteti face?

 1. In primul rand, avem nevoie de parerile si sugestiile dvs. legate de tot ceea ce facem.
 2. In al doilea rand, avem nevoie de voluntari. Nu uitati, tot ce facem este pentru copiii nostri, si fiecare dintre noi poate darui din experienta si cunostiintele proprii, macar un pic. Chiar si o ora-doua pe luna in care puteti scrie un articol, ajuta la imbunatatirea paginii de internet, sau organizarea de evenimente, sunt mai mult decat binevenite. E pentru o cauza care merita, zicem noi….
 3. In al treilea rand, va rugam sa promovati activitatea scolii in masura in care puteti. Sponsorii nostri, esentiali pentru tot ce-am realizat pana acum, spera ca la un moment dat investitia lor sa se materialize, cat de cat. Cu cat ii promovam mai mult, cu atat avem sanse mai mari de a ne continua si imbunatati activitatea.

Va multumim anticipat si asteptam sa ne contactati la: posta@scoalaromaneasca.ca/wp