Astazi 13 Sept, 2016 incep inscrierile la Scolile Romanesti din Toronto cu program de marti!
Sambata 17 Sept, 2016 intre 9:30 – 12:00 au loc inscrierile la scolile cu program de sambata. La locatia Milne Valley, va asteptam in sala de sport de la parterul scolii, intrarea prin spatele cladirii.
Programul de inscrieri continua in aceleasi zile ale saptamanii si pe acelasi tronson orar ca si programul de scoala romaneasca al scolii respective.

Lista cu scolile, orarul si locatiile o gasiti pe site-ul www.scoalaromaneasca.ca

Taxa de inscriere costa 20$ pentru tot anul scolar 2016-2017
Taxa de inscriere acopera urmatoarele:locul la clasa, rechizite, programa scolara bine intocmita, instructori calificati si cu experienta, un mediu copilaresc-romanesc, serbare traditionala de Craciun (cu tot cu sosirea lui Mos Craciun), serbarea de primavara si toate acele activitati care au fost pentru copilaria ta amintiri de neuitat.
Nu exista obligativitatea unei frecvente (poti veni o data pe an, sau in fiecare sambata dupa cum ai posibilitatea).
Scoala Milne Valley are 7 clase de limba romana: JK, SK, Gr 1, Gr 2, Gr 3, Gr 4, Gr 5-8
La locatia Mine Valley sunt oferite cursuri extra-scolare in limba romana: teatru, folclor si desen.
In fiecare an, vara, in luna iulie ORLA organizeaza o tabara romaneasca unde cei inscrisi la scolile romanesti au prioritate la inscriere (anul acesta cele 3 clase initiale au fost SOLD OUT si s-a infiintat a patra clasa)

Ce trebuie sa stii neaparat este ca:
Nu toate din cele peste 180 de nationalitati care convietuiesc in Toronto au acest privilegiu de a avea scoli comunitare subventionate de tdsb. Noi romanii avem acest privilegiu!
Ca prezenta copilului tau in una dintre aceste scoli de week-end este o forma minima si foarte educativa de a nu pierde de tot legatura cu comunitatea romaneasca de aici
Ca bunicii si verii si prietenii din Romania vor fi mereu fericiti sa poate comunica cu copilul tau in limba materna si ca noi te putem ajuta invatandu-l multe lucruri despre tara, istoria, geografia si obiceiurile locului de unde vin parintii lui.
Ca poate aprofunda limba romana intr-un mod distractiv participand la activitatile extra scolare.

Va asteptam cu drag!